افت قیمت خودرو ، کابوس بیمه‌گذار یا بیمه‌گر؟

افت قیمت خودرو چگونه مطالبه می‌شود؟

 

تا به حال به این فکر کرده‌اید چرا شرکت‌های بیمه‌گر زیر بار پرداخت خسارت‌های ناشی از افت خودرو حادثه دیده نمی‌روند؟

ما در این مطلب قصد داریم تا به یک سوتفاهم بزرگ پایان دهیم. توضیح خواهیم داد که چرا مالکان نگران افت قیمت خودرو خود و عدم دریافت خسارت ناشی از آن هستند؟ و همچنین به این سوال پاسخ خواهیم داد چرا سرانجام کار باید به دادگاه‌ها و شوراهای حل اختلاف کشیده شود؟

متاسفانه اکثر قوانین بیمه‌ای کشور ما از کشورهای پیشرو در صنعت بیمه و بدون در نظر گرفتن شرایط اجتماعی،اقتصادی و فرهنگی جامعه وارد شده‌اند و دیر به دیر بازبینی و به‌روز می‌شوند. همانطور که می‌دانیم در کشور ما شرایط به گونه‌ای است که شرایط تحریم، تورم و بی ثباتی قیمت ارز عرصه را بر خودروسازان تنگ کرده‌است و در نتیجه قیمت خودرو متاثر از این عوامل به شدت دارای نوسان است.

افت قیمت خودرو

به عنوان مثال در برخی کشورها خسارت صافکاری و رنگ گلگیر یک خودرو، تاثیر زیادی بر قیمت آن نخواهد گذاشت در حالی که همین میزان خسارت به یک خودرو در ایران می‌تواند افت قیمت زیادی را به مالک تحمیل کند.

مطلب مرتبط: بیمه بدنه خودرو های صفر کیلومتر چه مزایایی دارد؟

حال این سوال مطرح می شود که واقعا چرا شرکت‌های بیمه‌ای با وجود آگاهی از این موضوع همچنان اصرار بر قوانین گذشته دارند و درنتیجه زیر بار پرداخت خسارت ناشی از افت قیمت خودروی حادثه دیده نمی‌روند؟

جواب پیچیده این سوال برمی‌گردد به شرایط ویژه‌‌ی کشور ما، عدم وجود اطلاعات کافی از خودروها و در نتیجه امکان تقلب از سوی مالکان است. چرا که به عنوان مثال در بعضی موارد گزارش شده است که خودروی حادثه دیده تقاضای خسارتی را دارد که اصلا مربوط به این حادثه نبوده و قبلا خودروی وی در اثر حادثه دیگری مانند برخورد با یک درخت یا دیوار دچار آسیب شده است.

لذا در چنین شرایطی کارشناس بیمه به دلیل اینکه از قبل خودرو را ندیده است، در نتیجه اعلام نظری هم نمی‌تواند داشته باشد و در نتیجه تعهد افت بیمه را از دوش خود ساقط کرده است. لازم به ذکر است قانون نیز تعهدی را برای بیمه‌گر در نظر نگرفته است.‌ لذا مسئله به شوراهای حل اختلاف (در صورت افت قیمت زیر 20 میلیون تومان) و دادگاه های مربوطه (در صورت خسارات بالای 20 میلیون تومان) ارجاع داده می‌شود.

بنابراین برای دریافت خسارت‌های ناشی از افت قیمت خودرو باید بلافاصله به پس از اولین تصادف به شورای حل اختلاف مراجعه شود. در آن‌جا دادخواست تنظیم و پس از آن به کارشناسان تصادفات افت قیمت ارجاع داده می‌شود. پس از آن کارشناس مربوطه با بررسی خودرو و یا عکس‌های مربوط به آن، میزان افت ناشی از تصادف را برآورد می‌کند.

همین الان خودتو بیمه کن

همچنین بخوانید :  بیمه بدنه یا بیمه بدون بدنه؟
نمایش بیشتر

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا